Το να λέει κάτι η κυβέρνηση, η όποια κυβέρνηση, δεν σημαίνει εξ ορισμού ότι είναι λάθος και κακό.
Αυτά δε που αναγράφω στην πρώτη παράγραφο τα έγραφα πολύ καιρό πριν, πριν αποφασιστούν και ψηφιστούν.
Επί της ουσίας δε, α) των οικονομικών κλίμακας και β) του περιορισμού της γραφειοκρατίας δεν διάβασα κάποιο αντεπιχείρημα.
Και όχι, δεν περιμένω ότι όλα θα είναι όμορφα και δίκαια, άλλα σίγουρα θεωρώ ότι είναι βήμα εμπρός και όχι πίσω ή έστω στασιμότητα.

Πάντως, είναι πολύ νωρίς για να κριθεί ο ΕΟΠΥΥ, ο όποιος νέος οργανισμός παροχής υπηρεσιών υγείας.
Η άγνοια του κόσμου για την ύπαρξή του και μόνο, αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Το ότι θα πληρώνουμε περισσότερα για κάποιες εξετάσεις, 15% συμμετοχή του ασφαλισμένου, δεν θεωρώ ότι είναι κακό, αντιθέτως. Με το ισχύον σύστημα υπάρχει η δυνατότητα να πηγαίνω στο διαγνωστικό κέντρο του φίλου μου κάθε μήνα και να γράφω αιματολογικές εξετάσεις που δεν κάνω για να πληρώνεται ο φίλος μου από το ΚΥΤ.

Ούτε το γεγονός ότι οι γιατροί αρνούνται να συμβληθούν σημαίνει ότι είναι κακό το νέο σύστημα. Αντιθέτως σημαίνει ότι θίγει κάποια συμφέροντά τους. Από την άλλη εμένα με συμφέρει γιατί δεν θα πληρώνω τίποτα και δεν θα στήνομαι στις ουρές του ΤΣΜΕΔΕ. Και ένα πράγμα να σου πω για τους γιατρούς. Έχουν το περισσότερο μαύρο χρήμα μετά ίσως από τους πολιτικούς και είναι συνυπεύθυνοι για τα χάλια της δημόσιας υγείας και την παράλογη αύξηση του κόστους της. Οι φαρμακευτικές τους έκαναν πλούσιους και το λαό φτωχότερο.

Όσο για τα χρωστούμενα του ΕΟΠΥΥ διαβάστε ποιοι διαμαρτύρονται. Οι ιδιοκτήτες ιδιωτικών κλινικών!

Εν κατακλείδι, λογικό είναι κάθε νέος οργανισμός να αντιμετωπίζει προβλήματα και τις λεγόμενες "παιδικές ασθένειες". Πόσο μάλλον όταν δημιουργείται σ' αυτήν τη δύσκολη οικονομικά περίοδο. Ας δώσουμε περίοδο χάριτος και ας θυμηθούμε τι έγινε και σε άλλες τομές στη δημόσια διοίκηση, π.χ. όταν οι περιοδικές του ΦΠΑ έπρεπε να κατατεθούν υποχρεωτικά ηλεκτρονικά.
Ρόλος μας να καταγγείλουμε τα κακώς κείμενα έκανε η κοινότητα των νεφροπαθών στο σύνδεσμο που παρέθεσε ο AEL παραπάνω, και να απαιτήσουμε να αποκατασταθούν τα όποια προβλήματα, λάθη και δυσλειτουργίες.

Τέλος, δεν θεωρώ την ιδιωτική ασφάλιση εξ ορισμού κακή. Αν σου παρέχει υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνεις γιατί όχι. Άλλωστε το μοντέλο είναι δοκιμασμένο σε χώρες της δυτικής Ευρώπης, όπου δεν υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές στην πληθώρα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Το ΚΥΤ και τη δημόσια ασφάλιση την έχουμε χρυσοπληρώσει κι αυτό που θα έπρεπε κυρίως να έχουμε, ασφάλεια και σιγουριά για το τι μέλει γενέσθαι, δεν το έχουμε.

Ως Χάρης και μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας επιθυμώ πρωτίστως να έχω τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα ασφάλισης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα επιλέξω τον δεύτερο.
Όταν και αν μου δοθεί η επιλογή, θα εξετάσω τις προσφορές που έχω και θα επιλέξω.

Αυτήν την ελευθερία επιλογής δεν θέλω να μου τη στερεί κανένας.

Φτάνει πια. Το πάρτι γιατρών, φαρμακευτικών, διαφόρων άλλων προμηθευτών, ιδιωτικών κλινικών, ΤΕΛΟΣ!